Vladimír Bureš
Systémové myšlení
pro manažery
Recenzní posudek publikace „Systémové myšlení pro manažery“
Posuzovaná publikace od autora, který přes svůj mladý věk již patří mezi světově uznávané odborníky, představuje v ČR významný nakladatelský počin. Zaměřuje se na většinou manažery dosud nejvíce opomíjenou složku jejich podnikatelského myšlení - na uplatnění systémového přístupu k řešení složitých podnikatelských problémů.
Podnikatelské myšlení moderních manažerů vychází ze základny, která se musí opírat o tři nosné sloupy stejné síly a délky, má-li být dostatečně stabilní. Tyto tři nosné sloupy představují strategické, systémové a ekonomické myšlení manažera. Bohužel, většina manažerů dnešních organizací se zaměřuje prioritně na hospodaření jimi vedených organizací. Ti uvědomělejší z nich dokáží přitom uvažovat také strategicky. Avšak systémový přístup je manažery obecně, ke škodě jejich úsilí o zvyšování podnikatelské výkonnosti, považován za „akademickou“ záležitost. Tedy pro praxi nevhodný nástroj.
Krize konce první dekády 21.století, jejíž společensko-ekonomické dopady se stále nedaří úspěšně překonat, jasně ukázala, jak podnikatelské myšlení manažerů, zúženě zaměřené na pouhé ekonomické aspekty, spočívá na vratké základně. Ta postrádá potřebnou oporu v dalších dvou nosných sloupech. Ekonomické myšlení dnešních manažerů, zaměřené převážně na hledání možností jak zvyšovat rentabilitu podnikání jimi vedených organizací, musí být nutně doplněno strategickými úvahami o tom, za jakých podmínek jsou tyto možnosti dosažitelné. Ani to však k úspěchu nevede. Musí také vhodně aplikovat systémový přístup v zájmu účelné specifikace účinných opatření, které zajistí vznik podmínek dosažitelnosti, nabízejících se možností zvyšovat podnikatelskou výkonnost úsilím organizace. A také musí vytvořit předpoklady k tomu, že vznik potřebných podmínek dosažitelnosti bude silami organizace proveditelný, že bude moci potřebná opatření podpořit využitím zdrojů, kterými disponuje.
Překonání současné krize umožní (v tomto smyslu panuje v odborné veřejnosti téměř jednomyslný soulad) teprve výrazná změna ve společenském působení - tedy nejenom v jejich podnikání - dnešních organizací, založená na podstatných změnách v myšlení jejich manažerů. Tato potřebná změna myšlení manažerů musí být založena na uplatnění nových znalostí z metodologie manažerského rozhodování a výkonu činností, doprovázejících uvádění výsledků jimi přijatých rozhodnutí do každodenní praxe. Jsem přesvědčen, že většina dnešních manažerů si je potřeby takové změny svého myšlení vědoma a je ochotna k jejímu naplnění přispívat. Bohužel, většinou neví jak. Posuzovaná publikace na tuto otázku nabízí jednu z možných odpovědí popisem schůdných cest k dosažení změn v podnikatelském myšlení manažerů - jeho účinnou podporou principy a zásadami systémového myšlení.
Posuzovaná publikace je tematicky rozčleněna do tří hlavních částí. V první části autor jednoduše vysvětluje zásady systémového myšlení, logicky objasňuje jeho aplikační možnosti a populární formou výkladu představuje šíři jeho aplikačních možností včetně popisu organizace jako systému, pro aplikace systémového myšlení přirozeně vyhovujícímu. Pro většinu čtenářů bude popis možné aplikace systémového přístupu v ovlivňování života dnešních organizací až překvapivě pestrý.
Ve druhé části autor nejprve představuje podstatu teorie systémů a její historický vývoj. Na něj navazuje výkladem dalších teorií, většinou představovaných jako nezávislé myšlenkové konstrukty, které s teorií systémů úzce souvisejí nebo se s ní do jisté míry prolínají. Pro kombinované uplatnění principů těchto teorií v podnikatelské praxi je výhodně využitelný metodologický aparát systémového inženýrství. Jeho praktické aplikace jsou, většinou prostřednictvím konkrétních řešení, představeny v dalších kapitolách této části. Výklad druhé části je zakončen představením metod, umožňujících zachytit dynamiku chování i vývoje nejenom deterministických, tzv. tvrdých, ale také neurčitých, tzv. měkkých systémů.
Třetí část autor věnoval podrobnému výkladu metod, technik a nástrojů, umožňujících účelné uplatnění systémového myšlení při řešení většiny (autor sám důrazně upozorňuje, že nikoliv všech) podnikatelských, ale i jiných problémů. Po výkladu metodologie modelování měkkých systémů věnuje pozornost nástrojům simulace dynamiky systémů a na příkladech ukazuje aplikační možnosti efektivního využití systémového myšlení v podnikatelské praxi. Na závěr této části představuje různé systémové archetypy, jejichž existence je častou příčinou skutečnosti, že řada manažerských rozhodnutí jak vylepšit podnikání organizace se míjí účinkem - kvůli absenci prověření jejich systémových dopadů na působení organizace.
Publikace je napsána svěžím jazykem; srozumitelně podává i myšlenkově složité teoretické konstrukce a výklad je vhodně doplněn nejenom přehlednými schématy a tabulkami, ale také dobře zvolenými ilustrativními příklady. Její obsah je přístupný a srozumitelný i čtenáři, který se dosud s teorií systémů a s metodologií systémového inženýrství nesetkal. Proto bude publikace užitečnou učební pomůckou pro studenty všech vysokých škol (nejen technických a ekonomických) a vhodnou pracovní pomůckou pro manažery a specialisty v útvarech, připravujících podklady pro formulaci podnikatelské strategie a strategické plány současných organizací. Nelze než souhlasit s názorem autora, který uvádí v závěru své knihy:
Systémové myšlení je pro veřejnost často zahaleno závojem tajemství. Ale ten, kdo se s jeho principy seznámí, rychle pochopí, že metodologie systémového myšlení je pouze sofistikovanější podobou aplikace zdravého selského rozumu.
prof. Ing. Zbyněk Pitra, DrSc
předseda Rady expertů České manažerské asociace
Formát B5, 264 stran, 298 Kč ISBN 978-80-7431-037-9
LÉKAŘSKÁ EKONOMICKÁ
OSTATNÍ EKONOMICKÁ 2
OSTATNÍ 2 EKONOMICKÁ 3
DOMŮ